למה זה לא טוב לערוך תוך כדי כתיבת תסריט?

למה זה לא טוב לערוך תוך כדי כתיבת תסריט_
כתיבת תסריט זו פעולה שדורשת מאיתנו שני דברים הפוכים: מצד אחד זרימה ותשוקה ומצד שני ביקורתיות, עריכה ובדיקות אינסופיות. איך משלבים אותם? אני יודעת שזה נשמע אולי בלתי אפשרי, אבל זה הרבה פחות יעיל לערוך תוך כדי כתיבה מכמה סיבות. גם אם אתם לא יכולים להסתכל על מה שרשמתם הרגע על הדף ,עדיף שלא לעצור ולהמשיך לכתוב עד שמסיימים את מכסת המילים או היעד שהצבתם לעצמכם.

1. יעדי כתיבת תסריט

אחד הדברים שעוזרים לי לכתוב בצורה אפקטיבית יותר, זה לחלק את זמן כתיבת התסריט למילים – ולא למדידת שעות. מה זה אומר? שלא להגיד "היום אני יושבת שמונה שעות לכתוב" . למה? כי אתם מוצאים את עצמכם בסופו של דבר שעה בוהים, שעה אוכלים, שעה מבשלים. ובסוף בנטו כותבים אולי שעה אחת.
מה עושים במקום? כותבים מספר מלים ביום. במילים אחרות: ימות העולם, אני כותבת היום 200 מילים או נגיד 2 עמודים (מה שנוח לכם). אז כן, יכול להיות שאלו לא יהיו ה200 מילים הכי מבריקות שלכם. אבל 200 מילים זה יותר מ-0 מילים, והם יכניסו אתכם לפלואו של כתיבה.

2. תחושת סיפוק ויכולת התמדה

מכירים את ההבדל בין מרתון לספרינט? בסופו של דבר, כדי להתמיד בפעולת כתיבת תסריט לאורך זמן אנחנו צריכים למצוא דרך להנות מזה ולעשות את זה בכיף. כשאתם כותבים כל יום מכסת מלים מסוימת, זה נותן לכם הרגשה טובה שהגעתם ליעד. לעומת זאת, כשאתם כותבים ומוחקים כל דקה אתם לא מצליחים להגיע לכמות המלים שהגדרתם לעצמכם. או שאתם כן מגיעים אבל עם לשון בחוץ ולא מצליחים לעמוד בזה לאורך זמן. התוצאה: באסה, ייאוש, וחוסר ביטחון.

3. כתיבת תסריט ועריכה בעיניים רעננות

כשתגיעו לערוך את מה שכתבתם אחרי זמן מסוים שלקחתם לעצמכם, תצליחו לקבל מסקנות משכילות יותר. כשאנחנו משנים את "המוד" שלנו מכתיבה לעריכה בו זמנית, אנחנו לא מפיקים תועלת משניהם. למה? כי הם מנוגדים וסותרים אחד את השני. ולכן, אחרי סשן של כתיבה, תנו לכם לחגוג ניצחון קטן. אחר כך מתחילים עם סשן עריכה.

4. זה שובר את הפלואו

לערוך תוך כדי כתיבת תסריט זה כמו לצאת לריצה וכל רגע לעצור לקשור את השרוכים. תרוצו ותעופו על עצמכם. תכתבו מהבטן, בלי לפחד. רק ככה אפשר להתחיל משהו. אחרי שכבר הצלחתם לכתוב מסה של חומר, העריכה הרבה פחות מפחידה וגם יש לכם יותר עם מה לעבוד. אחרי הכל, עריכה אפקטיבית יותר אחרי שכתבתם והכרתם יותר את הדמויות שלכם ואת מה שרציתם להגיד.

עוד כמה מאמרים מגניבים

דילוג לתוכן